PT8-SC-PRO-76W
UPC:
Weight:
0.81 LBS
Internal ID:
494886
bisibi_enabled:
F
stock_status:
Mixed Availability
clearance:
false
firearm:
false
exclude_free_shipping:
product_category:
2667
featured_product:
ca_ffl:
SKU: PT8-SC-PRO-76W
MPN: PT-8-SC-76W
Details
Fusion Pro, the #1 Structural Firefighting Glove
NFPA 1971-2018 Compliant and Certified
Features:
  • Advanced Multi-Layer Design reinforces vulnerable areas and features Exclusive Knuckle Guard
  • Fully lined with Kevlar® for added cut resistance
  • Palm layers stitched down with High-Burst Kevlar® thread to strengthen grip
  • Stays soft and flexible after drying
  • NFPA 1971 Compliant Porelle® PTFE Moisture and Blood Borne Pathogen Barrier
  • Flexible finger sidewalls of Kevlar® and Nomex® maximize dexterity
  • Fully knitted 100% Modacrylic inner liner for easy don and doff
  • Leather pull tab for easy don and doff
Advanced Knuckle Guard System
Fusion Pro Cuff Options
PTFE: Expanded Protection
  • Exceeds NFPA requirements in all categories
  • Highest level Breathability of ANY Structural Glove Moisture Barrier
  • Flame Resistant and Waterproof
Size Conversion Chart
 X-Small  64N
 Small  70N
 Medium  70W
 Medium/Large  76N
 Large/X-Large  76W
 X-Large  82N
 2X-Large  82W